Džozefs Fainders “Nāves viesulis”

naves-viesulis

Džozefa Faindera jaunākās grāmatas “Nāves viesulis” (The Switch, 2018) latviskā tulkojuma (apgāds “Kontinents”) iznākšana lieliski trāpījusi laikā, kad sabiedrībā burbuļo diskusijas par Datu aizsardzības regulu un absurdajām situācijām, ko izraisa mūsu priekšstati par personas datu aizsardzību.

Skriešanās ar nāvi par dzīvību

Amerikāņu trilleru autoram Dž. Fainderam patīk rakstīt par skriešanos ar nāvi un “Nāves viesulis” nav izņēmums. Romāna galvenā varoņa Maikla Tenera dzīvē tiešām savērpjas varens viesulis lidostā nejauši samainītu datoru dēļ. Turklāt to, kas dzenas Teneram pakaļ ir daudz, bet to, kas var palīdzēt, tikpat kā nav. Un vajātāji dīvainā kārtā vienmēr ir turpat Teneram aiz muguras. Tādā cīņā nav iespējams uzvarēt ar spēku, tikai rūpīgi izplānojot katru soli un gluži kā šahā atjautīgi atrodot gudrāko gājienu. Ja vispār ir iespējams uzvarēt…

Lielais brālis tevi vēro

Kādreiz sabiedrībā bija izplatīta informācija par padomju “čekas” meistarīgo prasmi visus noklausīties un katrā mazā kolektīvā savervēt savu aģentu, kas pēc tam līdzbiedru runāto un darīto veikli izklāstīja čekistiem. Interneta laikmetā nekāda vervēšana nav vajadzīga. Katrs telefons un dators var kļūt par ziņu pienesēju tiem, kas uzskata, ka jebkuru personas datu aizsardzību var upurēt uz valsts drošības altāra. Un noteikti ir neskaitāmi cilvēki, kas bailēs no terorisma būs ar mieru tam piekrist. No otras puses, cilvēki paši atsakās no sava privātuma ērtību dēļ. Kārojot iegūt vairāk, mēs piešķiram citiem tiesības kontrolēt visas mūsu dzīves jomas, un diez vai 25.maijs šo situāciju mainīs. Drīzāk ievedīs vēl dziļākā neizpratnē par to, kam tad piekrist un kam – nē.

To, ka privātumam ir pielikts punkts, Teneram ļoti uzskatāmi atgādina valsts drošības aģents Ērls: “Varu saderēt, ka pēdējoreiz, kad atjauninājāt savu datoru, jūs uzklikšķinājāt uz nelielās “Piekrītu” ikonas. Bet… vai jūs patiešām izlasījāt, kam piekrītat? Nuja, kurš tad lasa divpadsmit tūkstošus vārdu ar septiņu punktu burtiem, vai ne? Jūs esat pārliecināts, ka lieliski zināt, kas tur rakstīts, tomēr… Jūs neizlasījāt noteikumus par privātuma politiku; ja arī būtu izlasījis, tad nenieka nesaprastu(..) Fitnesa aproce zina, cik daudz jūs sportojat, savukārt(..) ziņas par saviem iepirkšanās paradumiem jūs nododat, lai tikai ietaupītu divdesmit piecus centus par brokastu pārslām. (..) Google fiksē visu, ko jūs jebkad esat meklējis tīmeklī.” (250.lpp.)

Mazais cilvēks uzvar

Faindera darbi priecē ar to, ka viņa varoņi nav supermeni, bet vienkārši cilvēki. Maikls Teners no “Nāves viesuļa” gan uztur sevi formā, ejot uz sporta zāli, tomēr viņš ir tikai samērā neveiksmīgs uzņēmējs, kas grauzdē lielisku kafiju un cenšas to pārdot kafejnīcu un restorānu ķēdēm, bet viņa lielākais talants ir izcilā oža. Tādēļ ar nelielu neticību, tomēr gandarījumu var lasīt, kā Teners pārspēj gudrībā un veiklībā gan valsts aģentus, gan algotus slepkavas, kas sūtīti viņu medīt. Salīdzinot ar veiklajiem zēniem, kuri aiziet savām kājām pēc stundām ilgas dauzīšanas, vienmēr ir lielāka bauda sekot tāda varoņa izbēgšanai no briesmām, kas krietnu pārspēku uzvar, lietojot gudrību un viltīgu kombinēšanu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s