Atraitnes

29 Okt

Mums ir dota lieliska iespēja izlasīt latviski britu rakstnieces Lindas Laplantes (Lynda La Plante) romānu “Atraitnes” tieši pirms daudzsološās Stīva Makvīna filmas “Atraitnes” (“Widows”) iznākšanas uz ekrāniem.

Vēl nezinu, kāda būs filma, jo treileri mēdz maldināt, bet, grāmatu lasot, rodas sajūta, ka esi iesēdies dārdošā ātrvilcienā, kas tevi milzīgā tempā dzen cauri visdažādāko emociju un notikumu virpulim. Un tev nav ne jausmas, kur un kā šis ceļojums beigsies. Kurš būs uzvarētājs, kurš zaudētājs, kuram just līdzi, kuru ienīst un uz kuru dusmoties.

Laplante – seriālu rakstniece

Kad izlasīju Lindas Laplantes biogrāfiju, kļuva pilnīgi skaidrs, no kurienes autorei tāda spēja – nedot lasītājam ne mirkli atelpas, kur nu vēl slīgt filozofiskās pārdomās vai garlaikoties. Laplantes rakstnieces karjera aizsākās ar seriālu scenāriju rakstīšanu un, kā liecina informācija viņas mājaslapā (http://lyndalaplante.com/), Laplante intensīvi rakstījusi scenārijus detektīv un kriminālseriāliem līdz 2013. gadam (populārākie – “Galvenais aizdomās turētais” (“Prime suspect” ar Helēnu Mirrenu galvenajā lomā) un “Ārpus aizdomām” (“Above suspicion”). Bet vēl senāk viņa pati kā aktrise tēloja vairākos detektīvseriālos. Un lai gan tie ir britu seriāli, kur viena sērija ilgst apmēram stundu un ir laiks izstāstīt garāku stāstu, nekā ap 40 minūšu garajās amerikāņu sērijās, televīzijas formāts prasa nepārtrauktu un strauju darbību, citādi skatītāji pārslēgs kanālus.

Arī “Atraitnes” vispirms parādījās 1983. gadā kā TV miniseriāls, pēc tam tika izdots grāmatā, tagad jaunā variantā romāns iznācis 2018. gadā. Jāuzsver, ka arī romānus Laplanate raksta tikpat strauji kā seriālus. Šogad iznācis vēl viens – “Murder Mile” un kopā Linda Laplante ir autore 29 grāmatām (iespējams, ka viņas mājaslapā nebūt nav uzskaitītas pilnīgi visas).

Līdzeklis pret sērām

Sēras mēdz mūs iemest neizbrienamos emociju bezdibeņos. Mīļotā cilvēka zaudēšana var likt ieraudzīt, ka esi dzīvojusi viņa dzīvi, bijusi, piemēram, tikai sava vīra sieva. Tādēļ, zaudējot vīru, tiek zaudēta arī identitāte, jo nekā cita sievietes dzīvē vairs nav. Tas pats mēdz notikt ar cilvēku, kas identificējas ar savu darbu. Aizejot no tā, viņam vairs nav mērķa.

Romāna galvenā varone Dollija nav gatava samierināties ar vīra nāves radīto tukšumu savā dzīvē. Apskatot viņa atstātos dokumentus, Dollijai rodas ideja, kas drīz kļūst par galveno dzīves mērķi. Plāns vienlaikus ir sēru pārvarēšanas ceļš un vienlaikus – veids, kā ne tikai Dollija, bet arī pārējās atraitnes var atriebt, godāt un pieminēt mirušos vīrus. Tomēr Dollijas nospraustais mērķis un pārdrošais nozieguma plāns tikai uz brīdi atliek pārdomas par to, kā dzīvot tālāk. Jautājums par jaunas identitātes radīšanu un dzīves jēgas atrašanu ir tikai atlikts. Atbilde paliek ārpus grāmatas lappusēm.

Just līdzi vai nosodīt?

Romāns ir interesants ar vēl vienu niansi. Te nav labo un slikto varoņu. Ja kriminālžanrā pārsvarā esam pieraduši pie tā, ka policisti ir “labie” un noziedznieki – “sliktie”, “Atraitnēs” šī vienkāršā matemātika ir izjaukta.

Galvenais policists Rezniks ir diezgan nesimpātisks – nekārtīgs, netīrīgs un noniecina kolēģus. Tomēr Reznikam ir mērķis – noķert noziedznieku Hariju Rolinsu. Kad Harijs kļūst par nelaiķi, policists sāk sekot rēgiem, un to vairs nesaprot ne viņa priekšniecība, ne darbabiedri.

Arī katrai no atraitnēm ir savas negatīvās īpašības, tomēr ar laiku, sekojot viņu izmisīgajiem centieniem uzvest savu dzīvi atpakaļ uz sliedēm, lasītājs sāk just viņām līdzi. Un tad nākas sev atgādināt – viņas taču plāno noziegumu, vai tādām varonēm var just līdzi? Vai var viņas attaisnot? To lai pēc romāna izlasīšanas katrs izlemj pats.

 

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: