Pārdomas par rakstniecību

Vai latvieši raksta detektīvromānus?

Nesen vienā no Facebook grāmatu draugu grupām izvērtās samērā vētraina diskusija par to, vai Latvijā varētu organizēt trīs dienu festivālu detektīvrakstniekiem un viņu lasītājiem, šajā pasākumā arī pasniedzot balvu par labāko detektīvromānu noteiktā laika periodā. Tāds festivāls noteikti noderētu visai žanru literatūrai. Bet, lai runātu par balvām, ir jāpārstāj noliegt, ka Latvijā pastāv detektīvžanrs un tiek rakstīti detektīvromāni, kā arī regulāri jāpublicē kvalitatīva žanru literatūras kritika. 22.08.2021.

Galvas zvēri un debesu atspulgi ūdenī

Par to, kā tikt galā ar galvā trokšņojošiem zvēriem un atrast laiku vērot debesu atspulgus ūdenī. 08.03.2020.

Rakstniecības procesu virza lasītājs

A.Jundze: “Diemžēl izklaides literatūru uzskata par kaut ko nevērtīgu, jūtama nicīga attieksme, kaut gan šie žanri attīstās strauji, jo ir lasītāju pieprasījums. Kad redzu tādu skābā grimasē savilktu ģīmi, tos kritizējot, vienmēr nosmīnu – pamēģini uzrakstīt. Literatūras nākotne nav tikai augstā un elitārā māksla. Krimiķi baro nopietno literatūru visur pasaulē.” Ja nebūtu lasītāju, nebūtu arī rakstnieku un nevajadzētu arī kritiķus un literatūrpētniekus. Manuprāt, ir jāuzgavilē katrai personai, kas ienāk grāmatnīcā un nopērk grāmatu. Jāpriecājas par katru, kas paņem no bibliotēkas grāmatu un to izlasa. Godātie zinātnieki, nevajag būt augstprātīgiem! Pārbaudiet sen iedibinātos rāmjus, kas jums neļauj paraudzīties uz literatūru plašāk, un mēģiniet nokāpt no ziloņkaula troņa. Rakstniecības procesu uz priekšu virza lasītājs. 06.05.2018.

Personības dalīšanās

Kā sadalīt laiku starp maizes darbu un rakstīšanu? Kā sadalīt sevi starp šīm abām jomām? 22.04.2015.

Teniss un rakstniecība

Kāpēc man patīk skatīties “lielo tenisu” un kāds tam sakars ar rakstniecību. 10.06.2014.

Vai rakstniecība Latvijā var būt darbs?

V.Luika: „Kultūra nav rotaļlieta, kas noglabāta mazā atvilktnītē un ir zināmas cilvēku grupas spēles laukums, nē, uz kultūras balstās visas mūsu dzīves izvēles, pat ja mēs to nezinām. Ja mēs vairs nesaprotam mākslas un literatūras valodu, tad mēs nesaprotam arī cilvēkus, ne sevi, ne citus, un atkal esam kļuvuši par barbariem. Visos laikos ir jautājumi, kas zemapziņā tirda visus attiecīgajā laikā dzīvojošos cilvēkus, taču citu vietā un citiem tos formulē tikai viens cilvēks, rakstnieks.” 13.08.2011.