Pirms tu aizej

Klēras Svotmenas (Clare Swatman) romāns “Pirms tu aizej” (Before You Go) ir smeldzīgs, bet niansēti skaists ceļojums divu cilvēku dzīves un mīlestības pēdās.

“Šis stāsts sākas no beigām. Tomēr beigas ir jauns sākums,” teikts romāna anotācijā. Tiesa, grāmata sākas brīdī, kad Zoī vīrs Eds iet bojā negadījumā. Viss turpmākais ir izmisīgi Zoī mēģinājumi pārrakstīt abu attiecību vēsturi ar mērķi atgriezt Edam dzīvību.

Bet varbūt romāns ir liela metafora un vēsta par atmiņām, kurās cenšamies saglabāt tikai labo un skaisto, tādēļ mums šķiet, ka esam mainījuši realitāti.

Vēlreiz dzīvot labāk

Diez ir daudz tādu cilvēku, kuri ne reizi nebūtu vēlējušies pagriezt laiku atpakaļ un izdzīvot vēlreiz dienu vai varbūt kādu svarīgu stundu, nepieļaut liktenīgās kļūdas, nepateikt slikto, ļauno, pateikt labo, aizmirst cīņu par savu taisnību, padarīt otru laimīgu.

Mēs tik bieži sāpinām otru, nedomājot, ka var nebūt citas iespējas atgādināt, ka viņu mīlam. Mēs tik bieži atliekam uz vēlāku laiku citiem sakāmos labos vārdus, prieku par kopā būšanu, laimi par to, ka mums dota iespēja dzīvot. Mēs tik bieži strīdamies par niekiem, mēģinot uzvarēt ikdienas sīko jautājumu kariņā, bet aizmirstot būtisko –kāpēc ar kādu esam kopā.

Tās ir pārdomas, ko raisa Klēras Svotmenas romāns. Viņa atgādina, ka, tērējot laiku nemīlestībai, strīdiem un ignorancei, mums var pietrūkt laika mīlestībai. Un tad var gadīties, ka būs jāatceras Blaumaņa slavenais citāts: “Kamdēļ gan ar neizdevušos dzīvi nevar darīt tāpat kā ar neizdevušos cimdu: izārdīt un adīt no jauna!”

Tieši šādu dāvanu – adīt neizdevušos kopdzīvi ar Edu no jauna – autore pasniedz savai varonei Zoī. Viņa arī cenšas – valdziņu pēc valdziņa, izdzīvojot vēlreiz nozīmīgās dienas savās un Eda attiecībās un cenšoties tajās ko mainīt. Tomēr Visuma grāmatā viņu gaitas ierakstītas tik pamatīgi, ka tas ir gandrīz neiespējami.

Lēni lasāma grāmata

Atzīstos – šo grāmatu es lasīju ļoti lēnām, katrā lasīšanas reizē sekojot Zoī tikai vienā viņas atgrieztās dzīves dienā. Lai gan sižets attīstās raiti, tas, manuprāt, nav viena vakara romāns, jo intensīvo, smeldzes piesātināto tekstu nav iespējams un arī vajadzīgs uzņemt lielās devās.

Debija

Biju pārsteigta, uzzinot, ka romāns “Pirms tu aizej” ir žurnālistes K.Svotmenas debija literatūrā. Jācer, ka “Pirms tu aizej” panākumi stimulēs viņas rakstnieces pašapziņu un iedvesmos jauniem darbiem. Domāju, ka lasītāji tos noteikti gaidīs.

Bet tagad, kad šī grāmata jau izlasīta, ejiet un pasakiet saviem mīļajiem visus labos vārdus, ko tik sen neesat viņiem teikuši.

Jana Veinberga